Prechod na HTTPS + redesign webu Bratislava-mesto.eu

Postupne sa snažím svoje projekty premigrovať na https a dať im aj responzívny dizajn, keďže je to v tomto online svete už nevyhnuté. Takisto tieto dve veci patria k potvrdeným ranking faktorom od Googlu.

Prechod na HTTPS

Najnovšie som prešiel na HTTPS s webom www.bratislava-mesto.eu, kde píšem rôzne články o Bratislave a o zaujímavostiach z okolia. Občas mi pošlú nejaké články aj občania, ktoré tam rád uverejňujem. Tento web mi beží na WordPresse, takže prechod nebol vôbec náročný. 

V prvom rade som si u svojho poskytovateľa webhostingu a domény Gigaserver nainštaloval a aktivoval SSL certifikát Let´s encrypt, ktorý je zadarmo.

Následne som si presmeroval doménu v nastaveniach WordPressu (Nastavenia -> Všeobecné) z http verzie na https (viď obrázok nižšie).

Bratislava-mesto.eu prechod na https
Nastavenia -> všeobecné – prepis adresy URL na https

Aby ste pri presmerovaní nestratili pozície (resp. stratili ich iba na krátku dobu) je nutné spraviť 301 presmerovanie 1:1. Viac sa o tejto problematike dozviete v checkliste pri prechode z http na https.

Aj keď je to nesprávne, ja som to 301 presmerovanie nezapísal na tvrdo, ručne do .htaccess, ale použil som na to plugin Really Simple SSL. Dôvod, prečo nie je dobré používať na presmerovanie plugin je preto, že akonáhle daný plugin prestanú podporovať, nebudú nové aktualizácie a vy prejdete na vyššiu verziu WordPressu, tak sa po jeho vypnutí všetky 301 presmerovania zrušia.  Podrobné info opäť v skvelom článku o WordPresse a https od Vladimíra Smitku.

Redesign

Keďže web má 8 ročnú históriu od roku 2010 a stále bežal na rovnakej šablóne, tak prestal pomaličky (asi tak pred 3 rokmi) splňovať „moderné normy“. Prechod na nový dizajn bol nevyhnutný.

Rozhodol som sa pre free šablónu ColorMag, s ktorou už mám skúsenosti a beží mi na nej web www.cyklovylet.sk (k tomuto projektu sa chcem opäť na jar vrátiť a rozbehnúť ho). Majú aj platenú PRO verziu, ale tú by som nevyužil.

Homepage webu www.bratislava-mesto.eu

Aktualizáciu webu som robil minulý týždeň a pozície sa už vracajú do normálu, takže som (asi) všetko spravil v poriadku. Uvidíme 😀

Čo vravíte na nový dizajn webu? Páči sa vám? Nepáči sa vám? Napíšte do komentárov 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.